صفحه ها
دسته
دانلود
وبلاگ دوستان
پیوندها
وبلاگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 384831
تعداد نوشته ها : 571
تعداد نظرات : 506
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
 
   

 به مناسبت سالروز شهادت امام سجاد علیه السلام
به روایتی بیست و پنجم محرم سالروز شهادت امام سجاد علیه السلام می باشد.
امام چهارم و معصوم ششم حضرت علی بن حسین علیه السلام که به امام سجاد(ع ) و امام زین العابدین (ع ) شهرت دارد در پنجم شعبان یا 15 جمادی الاول سال 38 هجری در مدینه دیده به جهان گشود و موجب شادمانی در میان اهل بیت شد .
امام سجاد(ع ) حدود بیست و سه سال از عمر با برکتش را به ترتیب در دوره امام امام علی (ع ) و امام حسن (ع ) و امام حسین (ع ) سپری کرد و همه مصایب این دوران را با تمام وجود احساس نمود.
همان طور که اشاره شد امام سجاد(ع ) سال های اولیه دهه سوم زندگی اش را به تازگی آغاز کرده بود که فاجعه بزرگ و بی نظیر کربلا اتفاق افتاد. امام سجاد(ع ) در بطن و متن حادثه عاشورا حضور داشت و آن حضرت تنها امامی بود که هم ماجراهای پیش از حادثه کربلا هم حادثه کربلا و هم ماجراهای بعد از فاجعه کربلا را با تمام وجود و به طور کامل حس کرد و مصیبت بارترین و در عین حال حماسی ترین مقطع تاریخ شیعه را با چشمان خود دید. به همین سبب امام سجاد(ع ) را می توان بهترین و مهم ترین سرچشمه ای دانست که می توانست پیام حماسه کربلا را به نسل های دیگر و به تاریخ انتقال دهد و اجازه ندهد هیچ گونه تحریفی درباره عاشورا و پیام آن به وجود آید. بنابراین اگر همت الهی امام سجاد(ع ) نبود یقینا نه تنها پیام عاشورای حسینی تحریف می شد بلکه کل مسیر تشیع و پیام تشیع در تاریخ تحریف می گردید.
امام سجاد(ع ) حدود 35 سال امامت شیعیان را در دست داشت و آن حضرت در تمام این 35 سال بدون هیچ وقفه ای در باره حقانیت تشیع و پیام عاشورای حسینی روشنگری کرد و توانست شیعه را که گمان می شد بعد از حادثه کربلا از هم می پاشد همچنان سرزنده نگه دارد.
این تلاش عظیم و بااهمیت امام سجاد(ع ) چیزی نبود که خشم امویان را برنیانگیزد و دستگاه حاکمیت آنان را نلغزاند. به همین سبب بود که امویان تصمیم گرفتند آن امام بزرگ را به شهادت برسانند تا از سقوط خود در اثر روشن شدن مردم جلوگیری نمایند. گرچه امویان امام سجاد(ع ) را به شهادت رساندند ولی آثار فعالیت های الهی امام به تدریج ظاهر شد و از آن پس امویان در سراشیبی سقوط قرار گرفتند.
سالروز شهادت امام سجاد(ع ) را به عموم دوستداران اهل بیت تسلیت می گوئیم .


دسته ها : مذهبی
X